<< Schedule for Fri Oct 5, 2018 - Thu Oct 11, 2018 >>


Date:
print view


Fri Oct 5, 2018
Class
Instructor
5:30 am - 6:30 am $5 Hot Power - (5:30 am Class Only) Piper Sereno
9:30 am - 10:30 am Warm Beginners Tonya Harriman-Fowler (E-RYT 200)
11:00 am - 11:45 am Warm Flow Tonya Harriman-Fowler (E-RYT 200)
4:15 pm - 5:15 pm Barre Micheala McVicker
5:00 pm - 5:45 pm Warm Flow Tonya Harriman-Fowler (E-RYT 200)
5:30 pm - 6:30 pm Hip Hop Dance Elyza Morckel
6:15 pm - 7:45 pm First Fridays - Free Yoga for Addiction Recovery Nate Jackson

Sat Oct 6, 2018
Class
Instructor
8:00 am - 9:00 am Warm Flow Yoga Dave Ajamie (E-RYT 200 / YACEP)
9:00 am - 10:00 am Aerial All Levels Nikki Cvammen
9:15 am - 10:30 am Hot Power Sophia Stevenson
10:15 am - 11:00 am $5 Zumba® Community Class Shanika Cochran
11:15 am - 12:15 pm Warm Beginners Sophia Stevenson
11:15 am - 12:15 pm FREE Barre Micheala McVicker
3:30 pm - 4:30 pm Namastizzle Maddy Ritenour

Sun Oct 7, 2018
Class
Instructor
9:15 am - 10:15 am Barre Micheala McVicker
9:30 am - 10:30 am Warm Flow Pattie Wagner (E-RYT 200)
10:45 am - 11:45 am Hot Power Crystal Tyler
12:30 pm - 2:15 pm Kayak & Yoga Amy Pablo
4:00 pm - 6:00 pm Chapter Meeting Pattie Wagner (E-RYT 200)
5:15 pm - 6:15 pm Aerial All Levels Jill Sandefur
5:30 pm - 6:30 pm Warm Flow Elyse Morckel
7:00 pm - 8:15 pm Candlelight Restorative Elyse Morckel

Mon Oct 8, 2018
Class
Instructor
5:30 am - 6:30 am $5 Hot Power - (5:30 am Class Only) Maddy Ritenour
11:45 am - 12:30 pm Warm Flow Amy Pablo
1:00 pm - 1:45 pm Interval Brotherhood Amy Pablo
2:00 pm - 2:45 pm Interval Brotherhood Amy Pablo
4:45 pm - 5:45 pm Beginners Sarah Maloney (E-RYT 200)
5:30 pm - 6:15 pm Warm Flow Nate Jackson
6:00 pm - 6:45 pm Barre Elyse Morckel
6:30 pm - 7:30 pm Namastizzle Nate Jackson
7:00 pm - 8:30 pm 40 Days to Personal Revolution (10.5 CEUs) - $139 or $79 Tonya Harriman-Fowler (E-RYT 200)
7:45 pm - 8:45 pm Deep Yin & Thai Massage Pattie Wagner (E-RYT 200)

Tue Oct 9, 2018
Class
Instructor
10:30 am - 11:15 am Warm Power Flow Tonya Harriman-Fowler (E-RYT 200)
5:15 pm - 6:00 pm Warm Power Flow Yoga Dave Ajamie (E-RYT 200 / YACEP)
5:15 pm - 6:15 pm Aerial Beginners Jill Sandefur
6:00 pm - 7:00 pm Barberton Parks Elyse Morckel
6:15 pm - 7:00 pm Meditation & Movement Maddy Ritenour
6:30 pm - 7:15 pm Aerial Power Jill Sandefur
7:00 pm - 8:00 pm Walsh CC Team Amy Pablo
7:30 pm - 8:45 pm Yin/Yang Sophia Stevenson
7:30 pm - 8:30 pm Warm Flow Tamera Anich

Wed Oct 10, 2018
Class
Instructor
5:30 am - 6:30 am $5 Hot Power - (5:30 am Class Only) Maddy Ritenour
11:45 am - 12:30 pm Warm Flow Amy Pablo
1:00 pm - 1:45 pm Interval Brotherhood Amy Pablo
2:00 pm - 2:45 pm Interval Brotherhood Amy Pablo
4:45 pm - 5:45 pm Beginners Sarah Maloney (E-RYT 200)
5:30 pm - 6:15 pm Warm Flow Yoga Dave Ajamie (E-RYT 200 / YACEP)
6:00 pm - 7:00 pm Barre Nikki Cvammen
6:30 pm - 7:30 pm Hot Power Jill Sandefur
7:15 pm - 8:30 pm Candlelight Restorative Greg Schumacher

Thu Oct 11, 2018
Class
Instructor
10:00 am - 11:00 am Glassdoor
Class is Cancelled
10:30 am - 11:15 am Warm Power Flow Amy Pablo
5:15 pm - 6:00 pm Warm Power Flow Yoga Dave Ajamie (E-RYT 200 / YACEP)
5:15 pm - 6:15 pm Aerial Beginners Sarah Maloney (E-RYT 200)
6:15 pm - 7:00 pm Meditation & Movement Greg Schumacher
6:30 pm - 7:15 pm Aerial Power Jill Sandefur
7:30 pm - 8:45 pm Yin/Yang Greg Schumacher
7:30 pm - 8:30 pm Warm Flow Tamera Anich